Noaptea Muzeelor în Oradea

de |

Noaptea Muzeelor în Oradea.

Acum câteva zile, în data de 20 mai să fim mai exacți, a fost Noaptea Muzeelor în Oradea. Un eveniment care își are originile în Franța, numit „Primăvara Muzeelor„ și s-a desfășurat în toată țara.
Noaptea Muzeelor a avut loc și Oradea, 16 muzee și case memoriale au fost deschise în intervalul orar 19:00-02:00. Transportul în comun fiind gratuit pentru facilitarea transportului oamenilor care își doreau să ajungă la punctele de interes . Toate locațiile s-au putut vizita în mod gratuit.

S-au putut vizita următoarele locații :
Muzeul Episcopiei Ortodoxe de Oradea
Muzeul Episcopiei Romano-Catolice
Muzeul Episcopiei Greco-Catolice
Cetatea Oradea
Casa Darvas
Turnul Primăriei
Muzeul Național Militar „Regele Ferdinand”
Sinagoga Neologă „Sion”

Oamenii au putut vizita pe decursul acestor ore toate locațiile menționate mai sus, unele având exponate temporare ce nu puteau fi văzute decât în seara de 20 mai, fiind un moment unic pentru a vedea monumentele istorice.

A fost un eveniment important pentru comunitatea noastră cât și pentru iubitorii de arta care au putut vizita numeroasele locații cu scop cultural din orașul nostru .

Foto: Mihai Dan.